Kako se griluje povrće

Kako se griluje povrće? Koje povrće staviti za najbolji ukus

Grilovanje povrća može biti izuzetno jednostavan i ukusan način pripreme obroka.

Svaka vrsta povrća zahteva posebnu pripremu, od odabira začina i marinada do vremena pečenja i temperature.

Priprema povrća na roštilju ne zahteva mnogo vremena, ali neke vrste poput tikvica i patlidžana će biti gotove brže od paprika ili šampinjona.

Mariniranjem u maslinovom ulju, balzamiko sirćetu, belom luku i raznim aromatičnim travama dobijate znatno ukusnije povrće.

Preporuka je da, ukoliko grilujete i meso, prvo ispečete meso, a potom na njegovom saftu pečete povrće koje upija arome i sokove, omogućavajući pri tome izvanrednu kombinaciju ukusa.

Osnovne tehnike grilovanja povrća

Grilovano povrce kao obrok, idealan posni rucak ili prilog, zdravo i lagano
Grilovano povrće kao obrok, idealan posni rucak ili prilog, zdravo i lagano

Postizanje savršenog ukusa povrća na roštilju zahteva pažljivu pripremu i poznavanje nekoliko osnovnih tehnika.

Priprema povrća pre grilovanja

Pre nego što započnete pripremu povrća na roštilju, veoma je važno da povrće temeljno operete i isečete na komade jednake dimenzije.

Ovaj korak osigurava ravnomerno pečenje. Povrće zatim treba osušiti tapkanjem papirnim ubrusom kako biste uklonili višak vode.

Optimalna temperatura za grilovanje

Održavanje prave temperature je ključ za uspešno grilovanje povrća.

Optimalna temperatura grilovanja je srednja do visoka kako bi povrće dobilo hrskavu teksturu dok zadržava hranljive sastojke.

Najbolji način je da prethodno zagrejete roštilj na oko 200-230°C, što će omogućiti brzo pečenje i zlatnu boju.

Pravljenje marinade za bolje rezultate

Marinade za povrće igraju značajnu ulogu u poboljšanju ukusa. Najbolje je da marinadu napravite mešanjem ulja, sirćeta ili limunovog soka sa začinima po izboru. Mariniranje povrća pre grilovanja može dodatno obogatiti njegov ukus i pružiti prijatnu aromu.

Preporučujemo da povrće ostavite u marinadi najmanje 30 minuta pre nego što ga stavite na roštilj.

Kako se griluje povrće: Saveti i trikovi

Grilovanje povrća može biti zabavno i jednostavno ako znate prave trikove. Da bi se povrće grilovalo bez problema, i kako postići najbolji ukus, sledite naše savete i preporuke.

Grilovanje bez lepljenja: Saveti za povrće

Jedan od najboljih saveti za grilovanje povrća je korišćenje aluminijumske folije ili pravilno nauljivanje povrća pre stavljanja na gril.

Ovo će sprečiti lepljenje i sačuvati oblik i ukus povrća. Takođe, biljna ulja poput ulja repice ili kokosovog ulja mogu znatno pomoći u ovom procesu.

saveti za grilovanje povrća

Vreme potrebno za grilovanje različitih vrsta povrća

Kada znate koje vrste povrća za roštilj odabrati, ključno je poznavati optimalno vreme grilovanja za svaki tip. Na primer:

Vrste povrća Vreme grilovanja (min)
Boranija i asparagus 10-15
Tikvice i bundeve 15-20
Krompir 35-40

Obavezno okrećite povrće tokom grilovanja kako bi se ravnomerno ispeklo i izbegli sagorevanje. Grilovano povrće postaje zlatno i hrskavo spolja, a unutra meko i sočno, što dodatno doprinosi očuvanju nutrijenata i uživanju u zdravom obroku.

Najbolje povrće za grilovanje

Kada razmišljate o pripremi ukusnog povrća na roštilju, bitno je znati koje vrste povrća pružaju najbolji ukus i teksturu kad se griluju.

najbolje povrće za grilovanje
Pravilno izabrano povrće može značajno unaprediti ukus vašeg obroka.

Tikvice

Tikvice na grilu su odličan izbor zbog svoje mesnate teksture koja savršeno prihvata marinade.

Tikvice možete marinirati sa raznovrsnim začinima poput bibera, belog luka ili mediteranskog mixa. Grilujte ih oko 3-4 minuta sa svake strane kako biste dobili savršeno mekano i sočno povrće.

Paprike

Paprike grilovane donose sočan i sladak ukus koji savršeno odgovara letnjim jelima.

Preporučuje se da paprike seku na dve polovine i griluju na visokoj temperaturi 2-3 minuta sa svake strane. Takođe, paprike se odlično kombinuju sa raznim začinima i marinadama.

Patlidžan

Patlidžan na roštilju može se iseći po dužini ili u krugove, a zatim začiniti po želji. Grilujte patlidžan 2-3 minuta sa svake strane na vrelom grilu radi postizanja savršenog ukusa. Odlično ide uz piletinu.

Patlidžan je poznat po svojoj sposobnosti da upija začine, čineći ga idealnim za mariniranje pre grilovanja.

Šampinjoni

Šampinjoni za grilovanje pružaju odličan ukus i teksturu. Manje pečurke grilujte 4-5 minuta, dok veće trebate grilovati 6-8 minuta.

Šampinjoni se često mariniraju u ulju, belom luku i začinima kako bi zadržali sočnost i dobili bogatiji ukus.

Zaključak

Grilovanje povrća je brz, efikasan i zdrav način pripremanja ukusnih jela.

Korišćenjem tikvica, paprika, patlidžana i šampinjona, zajedno sa pravilnom pripremom i mariniranjem, možete značajno poboljšati svoj kulinarski doživljaj.

Da bi vaša grilovana jela bila zdravija i ukusnija, važno je pratiti savete i trikove za sprečavanje lepljenja povrća za roštilj i pravilno postavljanje vremena grilovanja.

Radiša

Radiša

Radiša živi kraj obale Dunava, prati ritam grada i beleži svakodnevne zgode. Njegove reči spajaju iskustva i savete za lakši život.

Još od autora

Zdravi kolač sa kikiriki puterom

Zdravi kolač sa kikiriki puterom – Saveti za pripremu bez dodatog šećera